şarm el şeyh

HAVA DURUMU

Şarm El Şeyh yilin 12 ayi guneslidir.Yaz aylarında hafif giysiler gerekiyor. Yazın sıcak ayları Türkiye Akdeniz iklimi ile benzerlik gösteriyor. Şarm El Şeyh’te, hava durumu yılın 4 mevsiminde denize girme olanağı sunuyor. Kış aylarında akşamları rüzgarlık, polar gibi giysiler bulundurmakta fayda var.
*Dalgıçlar için kış aylarında 5 mm dalış elbisesi gerekir. Yaz aylarında ise 2-3 mm tek parça veya shorty önerilir.


PRATiK BiLGiLER
- Mısır'la Turkiye arasinda saat farki bulunur, Mısır 1 saat geridedir.
- Mısır'ın uluslararası telefon kodu +20.


- Şarm El Şeyh`te çalışanların çoğu ile İngilizce anlaşmak mümkün. 
 - Mısır Halkı Türk insanı gibi sıcakkanlı ve misafirperver ancak turistik şehirlerdeki yerel alışveriş mekanlarında satıcılar ısrarcı olabiliyor. İlgilenmediğiniz ve karşılık vermediğiniz sürece herhangi bir sıkıntı yok.
- Her yabancı ülkede olduğu gibi yerel halkın sosyal değerlerine uygun hareket etmek ve yerli / yabancı kişilerle huzursuzluk çıkarmamak gerekir. Zaten şehrin yapısı itibariyle turistlerin konfor ve huzuru en iyi şekilde sağlanmıştır. ​
- Turistik bölge olan Şarm El Şeyh’te mayo – bikini vs ile denize ve havuza girmekte herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak mayo ile, sokak, cadde ve otel lobilerinde dolaşılmaz.
- Aşağıda detaylı olarak açıklandığı üzere, sualtı yaşamının korunması adına, kesinlikle deniz kabuğu, mercan ve renkli taşların ülke dışına çıkarılması yasaktır ve cezaya tabidir.

ŞARM'DA SUALTI ve DALIŞ / ŞNORKEL
Tipik bir tropik sualtı yaşamına sahip Kızıldeniz inanılmaz sayıda ve güzellikte canlı türlerini barındırıyor. Ülkemize en yakin tropik deniz olmasıyla da Türk dalgıçları için ideal bir rota.
Kızıldeniz'e en uzun kıyısı olan ülkelerden biri Mısır’dır. Kızıldeniz, açıldığı diğer denizlerle karışma oranı da az olduğu için dünyada tuzluluk oranı en yüksek olan açık denizdir.
Kızıldeniz aslında genç bir deniz. Şimdi ki halini 5000 yıl önce almış. Bu nedenle mercan resifleri çok yeni ve genç. Sualtı da eşsiz düzeyde canlı ve renklidir.
Kızıldeniz'de her çeşit renk ve şaşırtıcı canlı türü var. Büyük memelileri, her çeşit renk ve boyda balıkları, omurgasız deniz canlıları, sayısız mercan ve sünger türleri mevcuttur. Üstelik  bu zenginlikleri görmek için çok iyi yüzme bilmek veya dalgıç olmak da gerekmiyor. Sahilden 1 metrenin altında bile gözlükle bu güzellikleri görmek mümkün.

MISIR
7000 yıllık tarihiyle kadim bir ülke olan Mısır,  her ne kadar akıllara ilk olarak Piramit, Nil Nehri ve Firavunları getirse de, Kızıldeniz’in muhteşem ve eşsiz berrak sualtı zenginliğiyle binlerce çeşit mercan ve balık türüne ev sahipliği yapmakta. Özellikle son 30 yılda Mısır, 12 ay güneşi ile misafilerine modern tatil imkanları sunan Şarm El Şeyh, Hurgada gibi ünlü tatil beldeleri ile de dünyada oldukça bilinir hale geldi. Yoğun olarak turist aldığı ülkeler başlıca İngiltere, Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya ve İskandinavya’dır.  

ŞARM EL ŞEYH
Mısır’ın Asya Kıtası’nda bulunan Sina Yarımadası'nın en güneyine kurulmuş, Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh, bölge ülkeleri, Rusya ve Avrupa’nın gözde tatil beldesidir. Değişik konseptlerde 300 civarında turistik oteli, dalış, snorkel, çöl safari, yat turları, gece hayatı ve çok çeşitli aktiviteleri ile önemli bir cazibe merkezidir.
İstanbul’dan Şarm El Şeyh’e THY ve Pegasus Havayollarının hemen hemen her gün tarifeli direkt seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Şarm El Şeyh arası uçuş mesafesi 2 saattir.

SUALTI YAŞAMININ KORUNMASI
Mısır'da sualtı yaşamının korunmasına yönelik çok katı kurallar var. Batık dalışları dışında eldiven giymek yasak. Canlılara dokunmak, mercanları kırmak, denizden bir şeyler çıkarmak, balık avlamak, canlıları beslemek, denize çöp atmak kesinlikle yasak.
Yüzerliğinizi iyi ayarlamak hem sizin hem de mercan kayalıklarındaki yaşama zarar gelmesi için çok önemli. Yavaş ve kontrollü yüzün.
Zeminin kum olduğu yerlerde mümkün olduğu kadar paletlerinizle kum kaldırmamaya çalışın. Bu kumlar hem mercan kayalıklarının üstüne çökerek mercan yaşamına zarar veriyor hem de görüşü bozuyor.
Ellerinizi değil gözünüzü kullanın.
Video ya da fotoğraf makinesiyle çekim yaparken çevreye zarar vermemek için çok dikkatli olun.
Kurallara uymayan birisini görürseniz uyarın ya da uyarılmasını sağlayın.

DALIŞ BÖLGELERİ
Sina Yarım Adası
Şarm El Şeyh:

Kızıldeniz'in kuzeyinde, Sina Yarımadasının güney ucunda bulunan Sharm El-Sheikh, Sharm El Maya ve Na'ama isimli iki ana koydan oluşuyor. Na'ama, Şarm El Maya'ya oranla daha kalabalık ve daha canlıdır.
Şarm El Şeyh'te, inanılmaz güzellikteki mercan resiflerini, rengarenk balıkları, baraküda ve akya sürülerini, napolyon balıklarını ve kaplumbağları görmek mümkün. En güney ucunda bulunan Ras Mohamed Milli Parkı, dünyanın en güzel dalış noktalarını barındırıyor. Bunun yanısıra Tiran adası civarındaki Jackson, Thomas, Gordon ve Woodhouse resiflerinde mutlaka dalınmalı.

follow me on facebook follow me on twitter follow me on instagram follow me on youtube
Şarm El Şeyh, Sharm El Sheikh, Yurtdışı Tatil, Butik Tatil, Uygun Tatil, Ucuz Tatil, Balayı, Dalış, Şnorkel, Mısır, Piramit, Kızıldeniz, Otel, Resort, Çöl Safari, Tekne Turu, Misiragel.com

ViZE
Mısır Devleti’ne seyahat etmeyi planlayan T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Mısır vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Mısır’a 90 gün süre ikameli seyahatlerinde Mısır vizesinden muaftırlar. Mısır’a seyahat amacına göre; Mısır Turistik Vize, Mısır Ticari Vize ve Mısır Aile Ziyareti Vizesi  kategorilerinde kısa süreli Mısır vizesi başvurusu, Mısır Türkiye dış temsilciliklerine yapılabilmektedir.
***Mısır’a seyahat etmek isteyen 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler Mısır Havaalanlarinda Vize alabilirler.

Detaylı vize bilgi ve işlemleri için:
Tel :0542 610 03 34 - Osman Demirci
Adres : Büklüm Sok. No : 5/6 Latanya Otel Yanı Kavaklıdere Ankara

YEME - iÇME
Yemeklerde kullanılan tüm et çeşitleri helal kesimdir. Yemekler ağırlıklı olarak Arap mutfağı tarzındadır. Mezeler yaygın, özellikle tahin ve baklagillerle yapılan meze türleri var. Ana yemekleri sıcak ve sulu yemeklerdir. Büyük otellerin menülerinde tüm dünya mutfaklarından örnekler bulunuyor.
Çay, nane çayı, kuşburnu ve Türk kahvesi'ni her yerde bulmak mümkün. Kahvenin cinsi nedeniyle tadı biraz farklı ve daha baharlıdır. Mango, guava, ananas gibi tropik ve lezzetli meyva sularını mutlaka tatmakta fayda var.
Çok yaygın bir alışkanlık olan nargileyi, hem yerel halkın gittiği kahvelerde hem de turistlerin kaldığı otellerde içmek mümkün.
Mısırdaki otellerde ve eğlence mekanlarında herhangi bir içki kısıtlaması yoktur.

ALIŞVERiŞ / EĞLENCE
LE - Mısır Lirası, 1 $ = yaklaşık 15 Mısır Poundu (Serbest Piyasaya göre değişkenlik gösterebilir)
Ülkede "Pound" adıyla bilinen para birimlerini "bound" olarak telaffuz ediyorlar. Bankalardan, otellerden ya da döviz bürolarından para bozdurabiliyor. Kur hemen hemen heryerde aynıdır.
Oteller, restoranlar, ünlü zincir dükkanlar ve özel antika, sanat eseri vb. satan birkaç dükkan dışında mutlaka pazarlık etmek gerekiyor. Özellikle hediyelik eşya satan dükkan ve sokak satıcılarıyla, taksi şoförleriyle pazarlık yapılıyor. Papirüs, heykeller, t-shirt'ler, kitaplar gibi tipik hediyelik eşyaları satın alırken dikkatli olmak gerekiyor.
Büyük alışveriş merkezlerinde, turistik lokantalarda ve otellerde kredi kartı kullanılabiliyor. Pekçok yerde Amerikan Doları veya Euroyla ile de alışveriş yapılabiliyor.

Şarm El Şeyh, Sharm El Sheikh, Yurtdışı Tatil, Butik Tatil, Uygun Tatil, Ucuz Tatil, Balayı, Dalış, Şnorkel, Mısır, Piramit, Kızıldeniz, Otel, Resort, Çöl Safari, Tekne Turu, Misiragel.com